top of page

Locītavu sāpju ārstēšana

Locītavu sāpju galvenie iemesli ir locītavu pārklājošo skrimšļa virsmu vai locītavas iekšpusē esošo veidojumu – menisku un saišu – bojājumi. To cēlonis var būt trauma vai deģeneratīvi procesi locītavā, no kuriem biežāk sastopams ir osteoartrīts. Šādi izraisīto skrimšļa virsmu bojājumi noved pie palielinātas berzes kustību laikā, noberztās skrimšļa mikrodaļiņas izsauc iekaisuma procesu locītavas somiņā, kas savukārt noved pie sāpēm, stīvuma un kustību ierobežojumiem locītavā.

Hialuronskābes injekcijas.

>> Lai uzlabotu skrimšļa slīdēšanu un veicinātu tā atjaunošanos, tiek lietota hialuronskābes preparātu ievadīšana locītavā, ko sauc par viskosuplementāciju. Tās iedarbības pamatā ir locītavas šķidruma viskozo īpašību atjaunošana un skrimšļa virsmu slīdēšanas uzlabošana. Šādi tiek samazināta berze starp nelīdzenajām vietām locītavas virsmā un novērsta to tālāka sadilšana.

 

Atrodoties locītavā, hialuronskābe ir pakļauta biodegradācijai – tās rezultātā viskozās locītavas skrimsli pasargājošās īpašības zūd. Lai paildzinātu iedarbību, tiek lietoti paaugstināta blīvuma hialuronskābes preparāti, kā arī speciālas piedevas, kas traucē tās noārdīšanu locītavā.

 

Hialuronskābes injekcijas locītavā jāatkārto no 3 līdz 5 reizēm/reizi nedēļā.

Paaugstināta blīvuma HA preperātu lieto arī kā vienreizēju injekciju.

PRP (trombocītiem bagatināta plazma).

Tā satur lielu daudzumu augšanas faktoru – vielas, kas liek bojātajiem audiem reģenerēt vai atjaunoties. To iegūst no pacienta venozajam asinīm, centrifugējot speciālā stobriņā, kas atdala nepieciešamo asins plazmas daļu kopā ar trombocītiem.

trombocitiem_bagatinata_plazma.png

Pēc sagatavošanas to uzreiz ievada bojātajā  locītavā.

Injekcijas locītavā tiek veiktas sertificētā procedūru kabinetā.

injekcijas_locitava.png
Locītavu sāpju ārstēšana

Kolagēns un mazmolekulārie peptīdi

Audu fizioloģiskās atjaunošanās laikā kolagēns noārdās, un brīvās aminoskābes sakārtojas dažādas molekulmasas ķēdēs,

kas tiek sauktas par peptīdiem. Īsākās peptīdu ķēdes (ar mazāku molekulmasu) pirmās tiek izmantotas, lai pretotos matricas noārdīšanās procesam, jo tās ierobežo lītisko enzīmu aktivitāti un stimulē jauna kolagēna sintēzi.

Koolagēna hidrolizāta mazmolekulāru peptīdu iedarbība

1)    Skrimšļaudu un visu saistaudu matricas stiprināšana,

2)    Reģenerāciju atjaunojoša iedarbība,

3)    Skrimšļaudu aizsardzība

4)    Sāpju un Iekaisuma mazināšana,

Cilmes šūnu terapija locītavu atjaunošanai

>>   Lai stimulētu reģenerācijas procesus locītavas audos, nepieciešamas jaunas šūnas, kas spētu atjaunot bojāto locītavas skrimsli un novērst iekaisuma reakciju locītavas apvalkā. Šim nolūkam tiek lietotas cilmes šūnas, kas tiek iegūtas no sarkanajām kaulu smadzenēm ar gradienta centrifugēšanas metodi, iegūstot mononukleāro šūnu frakciju, kas tiek ievadīta locītavas dobumā.

>>   Sadarbojoties ar Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas šūnu transplantācijas centru un Latvijas Universitātes medicīnas fakultāti, tika veikts pētījums par kaula smadzeņu mononukleāro šūnu spēju atjaunot locītavas skrimsli un citas struktūras. Rezultāti norāda uz stabilu uzlabojumu pacientiem ar ceļa un gūžas locītavas osteoartrītu. Nav novērotas nevēlamas blakusparādības vai arī komplikācijas, lietojot cilmes šūnu ārstēšanas procedūru.

Locītavu sāpju ārstēšana
Lielo locītavu endoprotezēšana

Lielo locītavu endoprotezēšana

Ja locītavas virsmas pilnībā nodilušas un deformējušās, nepieciešama to nomaiņa ar mākslīgām locītavām jeb endoprotezēšana. Tā ir nopietna ķirurģiska operācija, kuru veic Dr. Valdis Gončars Valsts Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcā Duntes ielā 22.

Endoprotezēšanas operācijas:

gūžas locītavām,

ceļa locītavām.

Lielo locītavu endoprotezēšana

Locītavu artroskopiskā ķirurģija

Ar speciālas aparatūras palīdzību caur nelielām dūriena atverēm var piekļūt locītavas iekšpusē esošiem veidojumiem un veikt tur bojāto struktūru, piemēram, meniska, skrimšļa fragmentu izņemšanu vai priekšējās krustveida saites rekonstrukciju.

Operācijas tiek veiktas Valsts Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcā.

Locītavu artroskopiskā ķirurģija
Locītavu artroskopiskā ķirurģija
Pēdas kaulu deformāciju korekcija un ārstēšana

    Deformācijas būtība ir tā, ka auguma svars, ko pēdai nākas nest, saplacina pēdas garenvelvi un šķērsvelvi, izplešot un attālinot pleznas kaulus vienu no otra. Pēdas izmērs palielinās gan garumā, gan platumā. Rodas spiediens apavā pret 1. pleznas kaula galviņas malu, kas izsauc kaula uzauguma pastiprinātu veidošanos, ādas un mīksto audu iekaisumu. Medicīnā to sauc par Hallux valgus.

    Tālāk, progresējot deformācijai, cieš 2. pirksts, kas tiek savilkts saliektā stāvoklī. Virs starpfalangu locītavas izveidojas sāpīga tulzna. To sauc par “āmurveida pirkstu”.

Pēdas kaulu deformāciju korekcija un ārstēšana

Pēdu deformācijas – bieži sastopama vaina sievietēm pusmūžā!

Parasti sūdzības ir par sāpēm pēdās, ātru nogurumu, grūtībām nēsāt elegantus apavus.

    Sākoties pirmajām sūdzībām, iespējams palīdzēt, veicot speciālus vingrojumus, nēsājot ortopēdiskās zolītes, kā arī pēc slodzes izmasējot pēdu.

    Lai novērstu deformācijas, jāņem talkā ķirurģiskas operācijas.

Medicīnā lieto daudz dažādu operāciju veidu, lai atjaunotu pēdas normālu funkciju un ārējo formu.

Hallux valgus gadījumā
to būtība ir tāda, ka tiek pāršķelts 1. pleznas kauls, tā galviņa novietota atpakaļ tās anatomiskajā vietā, kauls nofiksēts ar kādu no fiksatoriem, un 4 līdz 6 nedēļu laikā tas saaug, un pēc tam pacients var uzsākt normāli staigāt.

“Āmurveida pirkstu”
deformācijas gadījumā
tiek saīsināta 2. pirksta pamata falanga un ar fiksatoru novietota anatomiski pareizā stāvoklī uz apmēram 4 nedēļām, kad fiksatoru izņem un pacients var atsākt normālu slodzi.

Pēdas kaulu deformāciju korekcija un ārstēšana
bottom of page